V pořadu TV Nova “Na vlastní oči” se objevila další netradiční terapie – terapie něhou. Provádí ji jistý Jan Havelka jako službu především druhému pohlaví za 500 Kč/hod. 

 

 

“Terapeut” své klienty něžně hladí a povídá si s nimi. Příjemné a sympatické vzezření jistě není na závadu. Přivábí mnohé paninky, zklamané i stresované běžnými starostmi všedního dne. Kdo by nechtěl, aby jej někdo hezký a příjemný, za zvuků uklidňující hudby a obecných omletých frází o lásce a porozumění, nevytrhl z reality?

Jak je zřejmé i z ceny, jde o dobrý džob a zaručený úspěch při neutuchajícím zájmu klientely. Nelze navíc nic zkazit, neslibuje se žádné uzdravení ani zřetelný efekt. Co více si lze přát?

Lze samozřejmě namítnout, že laskavých slov a něhy je stále málo. Ovšem ty, kteří to nedokáží najít ve svém životě i okolí jinak, než u tohoto “něžného” terapeuta za příslušný obnos, je možné jen politovat. Žádná “terapie něhou” nevyřeší její nedostatek v něčím životě.

Takové problémy může řešit jen zkušený psycholog, nikoli (jakkoli hezký a příjemný) samozvaný terapeut. Vzhledem ani chvilkovými příjemnými doteky nelze nahradit skutečnou terapii a pomoc, pokud se ovšem mají řešit skutečné problémy a ne jen nuda a touha po neobvyklých zážitcích.

Z časopisu Cesty psychotroniky č. 1/2004

 ***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 016