Viděl pohádkář Hans Christian Andersen Malenku

 

 

Přetrvávání víry v existenci víl, a jiných fantastických stvoření, spojuje řada psychiatrů s podivným stavem, do kterého se dostávají i dokonale zdraví lidé, žádní blázni. Najednou zkrátka začnou vidět halucinace. A ti, kteří to přiznají, říkají, že je pravděpodobně navštěvují ... víly. Konkrétně - malí tvorové, samec a samice, velikosti kolem 10 - 20 centimetrů, s křídly. Lidé přitom vnímají "návštěvníky" velmi reálně. Jen málo lidí si uvědomuje, že mají co do činění s halucinacemi. Mnohým se to dokonce líbí.

Tento "pohádkový" stav se nazývá syndromem Charlese Bonneta (SSHB) – pojmenovaný po švýcarském filozofovi, který jej poprvé popsal v roce 1760. (1) 

Povaha tohoto jevu dosud nebyla objasněna. Nejprve se mělo za to, že se syndrom projevuje zejména u starších pacientů, kteří ztrácejí zrak, například v důsledku šedého zákalu a glaukomu. Ale pak se ukázalo, že víly vidí i lidé, kteří mají oči v pořádku. A to většinou tehdy, když lidé prudce přechází ze světla do tmy. Nebo se delší dobu nacházeli ve tmě, něčím znepokojeni.  

 

Obr.1 Popularita víl roste

Vědci naznačují, že SSHB vzniká kvůli poruše mozku, který se snaží analyzovat mizivou vizuální informaci. Sám vytváří určité obrazy, využívající při tom škálu předmětů získaných z paměti. Tak z toho vzniknou malinké bytůstky. A lidé věří, že jde o víly nebo anděly. Nebo dokonce o mimozemšťany. Ale je to jen hypotéza.

Mimochodem, podle jedné z verzí, syndromem Charlese Bonneta trpěl neustále nervózní, hysterický Hans Christian Andersen, světoznámý pohádkář. Je možné, že podle toho vznikla jeho Malenka.

H. Ch. Andersenovi se připisuje citát: "Z dobře napsané nemocné fantazie se stává krásná pohádka."

Odkazy 

(1) Visual release hallucinations. Wikipedia, Internet: https://en.wikipedia.org/wiki/Visual_release_hallucinations  

(2) Andresen. H.Ch.: O Malence. Wikizdroje. Internet: https://cs.wikisource.org/wiki/O_Malence  

 

 ***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 456