Šest témat, o kterých přemýšlí kosmonauté
Kosmonauty často chápeme jako nějaké hrdiny, plnící vážné, celosvětové poslání.
Proto si myslíme, že i oni přemýšlí o něčem vznešeném, důležitém. No, alespoň – o práci… Ale… i oni jsou obyčejní lidé se všemi lidskými slabostmi. To dokládají zápisy v denících amerických astronautů.
Před deseti lety se Jack W. Stuster (1) ze společnosti Anacapa Sciences (USA) (2), začal obracet na astronauty NASA se žádostmi o vedení deníku během pobytu na oběžné dráze. Tento vědec studuje psychologické účinky izolace. Dříve prováděl výzkum mezi lidmi, kteří strávili dlouhou dobu v tropech nebo v Antarktidě. Proto mu povolili sbírat údaje i mezi astronauty, což pomůže dalšímu výzkumu.
Ty, kteří souhlasili s účastí v tomto experimentu, Stuster požádal, aby zápisy do deníku prováděli třikrát týdně. Bylo stanoveno, že deníky budou anonymní, ale vědec má právo z nich zveřejnit ukázky.
Analýza zápisů, pořízených astronauty na palubě Mezinárodní kosmické stanice v letech 2003-2010, umožnilo vědci vymezit šest hlavních témat, která se v denících opakují nejčastěji.
1. Dohled ze Země
Tak jako běžní zaměstnanci, jsou i astronauti nuceni poslouchat pozemské vedení. A úplně stejně je štvou rozmary „bossů“.
- „Země mě probudila v noci a řekli mi, abych zavřel okna laboratoře na západku,“ – píše jeden astronaut. „Nechápu, proč nebylo možné počkat, až se probudím!“
- „Neděli se považuje za den odpočinku, ale Houston udělal vše, aby to vypadalo jako pondělí,“ – rozzlobeně píše další.
Takže i tam jsou „přesčasy“…
2. Potraviny
Kosmos je kosmos, ale základní potřeby jsou stále stejné. Astronauti se už dávno neživí z tub zubní pasty, ale může si vybrat, co jim chutná. A pokud nemůže dostat své oblíbené pokrmy je pro ně velmi frustrující.
- „Nikdo mi neřekl, že na palubě bude napraženka s tortillou, i když každý ví, že jsou vhodné téměř k čemukoli,“ – stěžuje si anonymní autor.
- „To je zábavný příběh,“ píše další respondent. – „V prvním měsíci našeho pobytu na stanici jsem si všiml, že zaměnili štítky na dvou balících potravin. Na krabici „Plátky hovězí maso s houbami“ – byly ve skutečnosti kuřecí plátky, a naopak. Hlásil jsem to na Zem pracovníkovi, odpovědném za potraviny a poděkoval mi. Dnes jsem chtěl kuřecí. Rozhodl jsem se dát na to, že chyba nebyla opravena a nová zásilka produktů má staré, nesprávné označení. Tak jsem si vybral „plátky hovězího masa s houbami.“ A byl jsem odměněn za to, že jsem nevěřil NASA! V balení s označením „hovězí maso“ bylo zase kuře.“
3. Každodenní problémy
Nikdo není imunní vůči domácím problémům. Na ISS je to stejné. Důkazem toho jsou „zprávy“ astronautů:
- „Hrozný den. Všechno začalo s tím, že se rozbil sběrač moči. Do zásobníku spadlo asi jen 75 procent, a zbytek se obrátil na mě. To není dobrý start dne.“
Směšné? Možná, ale hrdinovi tohoto příběhu nebylo do smíchu. Koneckonců, nejjednodušší věc v kosmu se někdy promění na velký problém…
4. Osamění
Zdálo by se, že izolace astronauty tíží. Ale, kupodivu, řada z nich je ráda v situaci, že může být o samotě.
- „Víte, náhle jsem začal mít rád samotu,“ píše astronaut.
- „Můžete ovládat vše, co se děje kolem vás … Jsme velmi šťastní, že máme obrovskou stanici jen pro nás tři, to je luxus!“
5. Jiný pohled na sci-fi
Poté, co astronauti pobyli ve vesmíru, začínají se dívat na obsah sci-fi knih a filmů jinak, než když byli na Zemi.
- „Díval jsem se na Zemi z pohledu mimozemšťanů. Kde bychom přistáli, jak provést kontakt? Nejbezpečnějším způsobem je, se dostat na palubu ISS a mluvit nejprve s námi.“
Fantastika již není fantazie. Je to realita…
6. Stesk po Zemi
Dříve nebo později postihne každého.
- „Odlétající raketoplán vstoupil do zorného pole pod stanici,“ popisuje své dojmy respondent.
- „V tu chvíli jsem měl slzy v očích, a já jsem mohl myslet jen na jednu věc: Kdy se vrátím domů.“
Proč?
Proč právě tyto věci astronauty zajímají nejvíc? Není to nic překvapivého! Problémy, které nás ovlivňují na Zemi, mohou ve vesmíru dostat velmi odlišná měřítka. A některé z problémů, s nimiž se tito lidé setkávají ve vesmíru, na Zemi světě nejsou. Proto jsou pro obyvatele ISS stresujícím faktorem.
„Vycházíme z předpokladu, že čím více člověk o něčem píše, tím více ho to zajímá,“ řekl Stuster na semináři v Houstonu. „Nechceme, aby astronauti došli k infarktu, proto musíme vědět, kde je hranice lidské trpělivosti.“
Odkazy
(1) http://www.anacapasciences.com/staff/jstuster/index.html
(2) http://www.anacapasciences.com/company/index.html